Vishay/Dale RWR89S2550FSRSL
RWR89S2550FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2550FSRSL
Brief Description
RES 255 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2550FSRSL.pdf
Availability of RWR89S2550FSRSL
QUANTITY
RWR89S2550FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2550FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S2550FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2550FSRSL
Related LinksRWR89S2, RWR89S2550FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2550FSRSL Details Description
Related parts for RWR89S2550FSRSL
CAP ALUM 2200UF 20% 40V AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANSISTOR 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
MCP6.3/4.8K datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
KIT DEV XTEND 900MHZ 1W W/ACCY datasheet.pdf