Vishay/Dale RWR89S2670FSB12
RWR89S2670FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2670FSB12
Brief Description
RES 267 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2670FSB12.pdf
Availability of RWR89S2670FSB12
QUANTITY
RWR89S2670FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2670FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S2670FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)267
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2670FSB12
Related LinksRWR89S2, RWR89S2670FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2670FSB12 Details Description
Related parts for RWR89S2670FSB12
DATABOOK IERC HEATSINKS datasheet.pdf
FERRITE CHIP 600OHM 25% 0402 SMT datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 2.75A 73 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSC MEMS 57.849MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
WASHER FLAT M5 NYLON datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 760MA 180 MOHM datasheet.pdf
BLADE TORX T20 4" datasheet.pdf