Vishay/Dale RWR89S2740FRS73
RWR89S2740FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2740FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 274 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2740FRS73.pdf
Availability of RWR89S2740FRS73
QUANTITY
RWR89S2740FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2740FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S2740FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2740FRS73
Related LinksRWR89S2, RWR89S2740FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2740FRS73 Details Description
Related parts for RWR89S2740FRS73
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER 10PWR 12SGL 2.36MM datasheet.pdf
HOOK DOUBLE SPACE .025" VIOLET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 250 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RACK SOLID datasheet.pdf
CONN RECEPT 34POS PLUG datasheet.pdf
MODEM CELLULAR DUAL CDMA datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 800MA 110 MOHM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 60A DO203AB datasheet.pdf