Vishay/Dale RWR89S2941FRRSL
RWR89S2941FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2941FRRSL
Brief Description
RES 2.94K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2941FRRSL.pdf
Availability of RWR89S2941FRRSL
QUANTITY
RWR89S2941FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2941FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S2941FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2941FRRSL
Related LinksRWR89S2, RWR89S2941FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2941FRRSL Details Description
Related parts for RWR89S2941FRRSL
CONN HEADER 11POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.1A MINI3 datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC KEY 4KW datasheet.pdf
CABLE CX4-CX4 DDR 4CH PLEN 11M datasheet.pdf
TFLEX 230V0 18" X 18" datasheet.pdf
D SUB ACCESSORY datasheet.pdf
OCEAN END FEED APPLICATOR datasheet.pdf
OSC XO 39.2385MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
MKP 3.3UF 5% 1000VDC DRAWING T6 datasheet.pdf