Vishay/Dale RWR89S2R00BRB12
RWR89S2R00BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2R00BRB12
Brief Description
RES 2 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2R00BRB12.pdf
Availability of RWR89S2R00BRB12
QUANTITY
RWR89S2R00BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2R00BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S2R00BRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2R00BRB12
Related LinksRWR89S2, RWR89S2R00BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2R00BRB12 Details Description
Related parts for RWR89S2R00BRB12
CONN DIP 34POS .1" X .1" GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CARDEDGE MALE .100 100POS R/A AU datasheet.pdf
IC VCXO BLUE-RAY DISC 20-QSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 10V X5R RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU 12-26AWG datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
OSC MEMS 148.50MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf