Vishay/Dale RWR89S2R00BRS73
RWR89S2R00BRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2R00BRS73
Brief Description
RES 2 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2R00BRS73.pdf
Availability of RWR89S2R00BRS73
QUANTITY
RWR89S2R00BRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2R00BRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S2R00BRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2R00BRS73
Related LinksRWR89S2, RWR89S2R00BRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2R00BRS73 Details Description
Related parts for RWR89S2R00BRS73
IC OPAMP GP 110MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FACEPLATE SNAP ON DUPL ELEC GRAY datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 89MA 6.3 OHM SMD datasheet.pdf
MODULE DDR2 SDRAM 1GB 200SODIMM datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 0.4VA 20V datasheet.pdf
LED WEDGE T-1 3/4 RED 660NM 28V datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 84POS datasheet.pdf