Vishay/Dale RWR89S2R15FRS73
RWR89S2R15FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2R15FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.15 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2R15FRS73.pdf
Availability of RWR89S2R15FRS73
QUANTITY
RWR89S2R15FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2R15FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S2R15FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.15
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2R15FRS73
Related LinksRWR89S2, RWR89S2R15FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2R15FRS73 Details Description
Related parts for RWR89S2R15FRS73
IC PLD 10MC 25NS 28PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 600NH 11.5A 6 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 8A TO247AC datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .200 10POS datasheet.pdf
FEMALE SCREWLOCK KIT 10 PC PART datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 12POS DUAL SMD datasheet.pdf