Vishay/Dale RWR89S2R74FSBSL
RWR89S2R74FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2R74FSBSL
Brief Description
RES 2.74 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2R74FSBSL.pdf
Availability of RWR89S2R74FSBSL
QUANTITY
RWR89S2R74FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2R74FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S2R74FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.74
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2R74FSBSL
Related LinksRWR89S2, RWR89S2R74FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2R74FSBSL Details Description
Related parts for RWR89S2R74FSBSL
CAP TANT 47UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LENS FOR CREE XLAMP XR-C/E datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT NEON 110V AMBER datasheet.pdf
KIT BOOT ADAPTER datasheet.pdf
SENSTHERMOHD3 85C 6W BREAK datasheet.pdf