Vishay/Dale RWR89S3000FSBSL
RWR89S3000FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S3000FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 300 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S3000FSBSL.pdf
Availability of RWR89S3000FSBSL
QUANTITY
RWR89S3000FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S3000FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S3000FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)300
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S3000FSBSL
Related LinksRWR89S3, RWR89S3000FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S3000FSBSL Details Description
Related parts for RWR89S3000FSBSL
IC XDCP 128-TAP 10KOHM 10-MSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 700KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
COVER CAPS UNOCCUPIED TERM PNTS datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
MICRO 15C P 8" WHT FLOAT datasheet.pdf
500 TB PLU PLU HIGH TYPE datasheet.pdf
CABLE ASSY HI SPEED 51POS 15CM datasheet.pdf