Vishay/Dale RWR89S3010FSS70
RWR89S3010FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S3010FSS70
Brief Description
RES 301 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S3010FSS70.pdf
Availability of RWR89S3010FSS70
QUANTITY
RWR89S3010FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S3010FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S3010FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S3010FSS70
Related LinksRWR89S3, RWR89S3010FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S3010FSS70 Details Description
Related parts for RWR89S3010FSS70
RELAY TELECOM SPDT 1A 6V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 10VSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN SOCKET HOUSING 2.5MM 18POS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 8A SYNC 22SON datasheet.pdf
600 DIP HDR COINED CONTACTS datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.5V 3A SYNC 8HTSOP datasheet.pdf