Vishay/Dale RWR89S3011BSBSL
RWR89S3011BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S3011BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.01K OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S3011BSBSL.pdf
Availability of RWR89S3011BSBSL
QUANTITY
RWR89S3011BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S3011BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S3011BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S3011BSBSL
Related LinksRWR89S3, RWR89S3011BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S3011BSBSL Details Description
Related parts for RWR89S3011BSBSL
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.15A SPT datasheet.pdf
FUSE 500MA 125V ALARM IND NORM datasheet.pdf
RES 164K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BLZP 5.00/12/90F SN BK BX datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 70POS DR LOW P datasheet.pdf
PLC SPLITTER 2X8 S-GRADE 3M datasheet.pdf
BOARD EASYPIC FUSION V7 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf