Vishay/Dale RWR89S3011FRRSL
RWR89S3011FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S3011FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.01K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S3011FRRSL.pdf
Availability of RWR89S3011FRRSL
QUANTITY
RWR89S3011FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S3011FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S3011FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S3011FRRSL
Related LinksRWR89S3, RWR89S3011FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S3011FRRSL Details Description
Related parts for RWR89S3011FRRSL
SWITCH TACT SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf
VARISTOR 23V 2A 0402 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 8-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS PIN datasheet.pdf