Vishay/Dale RWR89S3011FRS73
RWR89S3011FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S3011FRS73
Brief Description
RES 3.01K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S3011FRS73.pdf
Availability of RWR89S3011FRS73
QUANTITY
RWR89S3011FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S3011FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S3011FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S3011FRS73
Related LinksRWR89S3, RWR89S3011FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S3011FRS73 Details Description
Related parts for RWR89S3011FRS73
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA SOD123 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 12A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
TABLE MAT ESD BEIGE 2X4' datasheet.pdf
RES SMD 6.04KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DUAL MONO MULTVIBRATOR 16SOIC datasheet.pdf
RES 100 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 1.5V 0.6A SOT25 datasheet.pdf
RES 301K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 5% 900VDC RADIAL datasheet.pdf