Vishay/Dale RWR89S3160DRBSL
RWR89S3160DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S3160DRBSL
Brief Description
RES 316 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S3160DRBSL.pdf
Availability of RWR89S3160DRBSL
QUANTITY
RWR89S3160DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S3160DRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S3160DRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)316
Tolerance±0.5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S3160DRBSL
Related LinksRWR89S3, RWR89S3160DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S3160DRBSL Details Description
Related parts for RWR89S3160DRBSL
XFRMR SEMI-TORO 9VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB16 PG29 datasheet.pdf
IC SURGE STOPPER HV 16-SOIC datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PUNCH HOLDER 6068011 datasheet.pdf
CABLE STR MALE-MALE 12POS 6' datasheet.pdf
HI STRNGTH DISC 12X1/2" A VFN datasheet.pdf
TERMINAL MARKERS KSW2.58 datasheet.pdf
SEALING RING GWDR M32-NP datasheet.pdf
1200 L, 5MM PITCH, 3M ANALOG datasheet.pdf