Vishay/Dale RWR89S3161FSBSL
RWR89S3161FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S3161FSBSL
Brief Description
RES 3.16K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S3161FSBSL.pdf
Availability of RWR89S3161FSBSL
QUANTITY
RWR89S3161FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S3161FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S3161FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S3161FSBSL
Related LinksRWR89S3, RWR89S3161FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S3161FSBSL Details Description
Related parts for RWR89S3161FSBSL
BULB LED 24VDC .5W BLUE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
IC MRAM 256KBIT 35NS 44TSOP datasheet.pdf
CAP CER 120PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL KIT FOR TERM 1799 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 5.5A DPAK datasheet.pdf