Vishay/Dale RWR89S31R6FRBSL
RWR89S31R6FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S31R6FRBSL
Brief Description
RES 31.6 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S31R6FRBSL.pdf
Availability of RWR89S31R6FRBSL
QUANTITY
RWR89S31R6FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S31R6FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S31R6FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)31.6
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S31R6FRBSL
Related LinksRWR89S3, RWR89S31R6FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S31R6FRBSL Details Description
Related parts for RWR89S31R6FRBSL
SW 3A LEVER SEALED 12"WIRES 125V datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 8-SOIC datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS 1.0MM VERT SMD datasheet.pdf
IC PROG TFT CALIBRATOR 10WSON datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
78K0R LX3 IECUBE 128 QFP T-TYPE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
CABLE R/A MALE-FEMALE 4POS 6' datasheet.pdf