Vishay/Dale RWR89S3240FSBSL
RWR89S3240FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S3240FSBSL
Brief Description
RES 324 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S3240FSBSL.pdf
Availability of RWR89S3240FSBSL
QUANTITY
RWR89S3240FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S3240FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S3240FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)324
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S3240FSBSL
Related LinksRWR89S3, RWR89S3240FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S3240FSBSL Details Description
Related parts for RWR89S3240FSBSL
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP CER 68PF 1.5KV NP0 1210 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 0.5MM 120POS VERT SMD datasheet.pdf
THERMOSTAT 3001 SER NON-HERMETIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 12A PPAK SO-8 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
BLZF 5.08/03/180LR SN OR datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf