Vishay/Dale RWR89S3431FRS73
RWR89S3431FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S3431FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.43K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S3431FRS73.pdf
Availability of RWR89S3431FRS73
QUANTITY
RWR89S3431FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S3431FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S3431FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.43k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S3431FRS73
Related LinksRWR89S3, RWR89S3431FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S3431FRS73 Details Description
Related parts for RWR89S3431FRS73
HANDLE EJECTOR CARD 4PCS/PKG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CBL 3POS M12 PLG-VALVE PLUG 1.5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 30pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 10% 1411 datasheet.pdf
PAC-S300-SD15 CBL ASSY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.9-6V 6W datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
1000UF 15V 16.1X33.4 105C RAD datasheet.pdf