Vishay/Dale RWR89S35R7FRRSL
RWR89S35R7FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S35R7FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 35.7 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S35R7FRRSL.pdf
Availability of RWR89S35R7FRRSL
QUANTITY
RWR89S35R7FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S35R7FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S35R7FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)35.7
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S35R7FRRSL
Related LinksRWR89S3, RWR89S35R7FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S35R7FRRSL Details Description
Related parts for RWR89S35R7FRRSL
FIXED IND 150UH 85MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
RES 6.8M OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES MULT OHM 0805 datasheet.pdf
IC SECONDARY SIDE CTRLR 16SSOP datasheet.pdf
IC HALL EFFECT LATCH 6DFN datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM 26POS 24-28AWG datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 2VOUT 20W datasheet.pdf