Vishay/Dale RWR89S3651FRRSL
RWR89S3651FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S3651FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.65K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S3651FRRSL.pdf
Availability of RWR89S3651FRRSL
QUANTITY
RWR89S3651FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S3651FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S3651FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S3651FRRSL
Related LinksRWR89S3, RWR89S3651FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S3651FRRSL Details Description
Related parts for RWR89S3651FRRSL
RES ARRAY 8 RES 33K OHM 16SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 4.5VWM 7.9VC SC89 datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 13 M16 BLACK datasheet.pdf
IC FIFO 256X18 SYNC 25NS 64-TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 65MM datasheet.pdf
HAN TC350 MALE CONTACT 50MM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
5.0MM EURO HEADER RA DL STACK BL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
RELAY SSR 600V 95A PNL MNT datasheet.pdf