Vishay/Dale RWR89S3740FSB12
RWR89S3740FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S3740FSB12
Brief Description
RES 374 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S3740FSB12.pdf
Availability of RWR89S3740FSB12
QUANTITY
RWR89S3740FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S3740FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S3740FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)374
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S3740FSB12
Related LinksRWR89S3, RWR89S3740FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S3740FSB12 Details Description
Related parts for RWR89S3740FSB12
TERMINAL BLOCK 5MM VERT 5POS PCB datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 4.7K OHM 20SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
E1 DIE 22-18 INSULK PGYBK datasheet.pdf
IC FPGA 377 I/O 896FPGA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
NONSILICONE GREASE 5LB CAN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
LJT 37C 37#22D PIN RECP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf