Vishay/Dale RWR89S3741FRS73
RWR89S3741FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S3741FRS73
Brief Description
RES 3.74K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S3741FRS73.pdf
Availability of RWR89S3741FRS73
QUANTITY
RWR89S3741FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S3741FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S3741FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S3741FRS73
Related LinksRWR89S3, RWR89S3741FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S3741FRS73 Details Description
Related parts for RWR89S3741FRS73
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 3/8 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 2AG datasheet.pdf
FUSE ONE TIME FAST ACT 250V 30A datasheet.pdf
RD ENERGY HARVESTING datasheet.pdf
POT 500K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 120PF 250V CH 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC OP AMP INSTR 8DFN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3.5A 8SOIC datasheet.pdf