Vishay/Dale RWR89S3831FSBSL
RWR89S3831FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S3831FSBSL
Brief Description
RES 3.83K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S3831FSBSL.pdf
Availability of RWR89S3831FSBSL
QUANTITY
RWR89S3831FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S3831FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S3831FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S3831FSBSL
Related LinksRWR89S3, RWR89S3831FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S3831FSBSL Details Description
Related parts for RWR89S3831FSBSL
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR BLUE datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 300MW SOD323 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 6.1A 75.7 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RAILROAD TERMINAL AVIKRIMP datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MICRO UNIVERSAL CONTACT Z 2.5MM datasheet.pdf
MODULE W/O CONTACTS MALE 2POS datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf