Vishay/Dale RWR89S3970BSB12
RWR89S3970BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S3970BSB12
Brief Description
RES 397 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S3970BSB12.pdf
Availability of RWR89S3970BSB12
QUANTITY
RWR89S3970BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S3970BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S3970BSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)397
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S3970BSB12
Related LinksRWR89S3, RWR89S3970BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S3970BSB12 Details Description
Related parts for RWR89S3970BSB12
RELAY TELECOM DPDT 2A 6V datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8MSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 5UH N30 datasheet.pdf
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC DO214AB datasheet.pdf
IC FPGA 396 I/O 676FBGA datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC FPGA 128 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 2.5V 29.3W 11.7A datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 52POS datasheet.pdf