Vishay/Dale RWR89S3970BSRSL
RWR89S3970BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S3970BSRSL
Brief Description
RES 397 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S3970BSRSL.pdf
Availability of RWR89S3970BSRSL
QUANTITY
RWR89S3970BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S3970BSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S3970BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)397
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)