Vishay/Dale RWR89S3R32FSBSL
RWR89S3R32FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S3R32FSBSL
Brief Description
RES 3.32 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S3R32FSBSL.pdf
Availability of RWR89S3R32FSBSL
QUANTITY
RWR89S3R32FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S3R32FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S3R32FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.32
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S3R32FSBSL
Related LinksRWR89S3, RWR89S3R32FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S3R32FSBSL Details Description
Related parts for RWR89S3R32FSBSL
DIP CABLE - HDP16H/AE16G/X datasheet.pdf
IC DMM CIRC 3 3/4 DIG 44-MQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 0.18 OHM 5% 3W 4122 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 20W DIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 630V RADIAL datasheet.pdf