Vishay/Dale RWR89S3R74FRS70
RWR89S3R74FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S3R74FRS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.74 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S3R74FRS70.pdf
Availability of RWR89S3R74FRS70
QUANTITY
RWR89S3R74FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S3R74FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S3R74FRS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S3R74FRS70
Related LinksRWR89S3, RWR89S3R74FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S3R74FRS70 Details Description
Related parts for RWR89S3R74FRS70
FUSE RESETTABLE 2.0A 15V SMD datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN MINI-D 50POS R/A RECPT datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 51.1K OHM 1% AXL datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR L6563(250W) datasheet.pdf
CONN RCPT 9 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.070" datasheet.pdf
CABLE DVI(18+5) CON 3' 28AWG datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
5 V CATV Line Driver Coarse Step Output Power Control IC datasheet.pdf