Vishay/Dale RWR89S3R83FSS73
RWR89S3R83FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S3R83FSS73
Brief Description
RES 3.83 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S3R83FSS73.pdf
Availability of RWR89S3R83FSS73
QUANTITY
RWR89S3R83FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S3R83FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S3R83FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S3R83FSS73
Related LinksRWR89S3, RWR89S3R83FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S3R83FSS73 Details Description
Related parts for RWR89S3R83FSS73
CONN HEADER 3POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG COAX PIN SLDER datasheet.pdf
CABLE TIE 50 LB 15.35" BLUE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT PIN datasheet.pdf