Vishay/Dale RWR89S4020FSS73
RWR89S4020FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S4020FSS73
Brief Description
RES 402 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S4020FSS73.pdf
Availability of RWR89S4020FSS73
QUANTITY
RWR89S4020FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S4020FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S4020FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S4020FSS73
Related LinksRWR89S4, RWR89S4020FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S4020FSS73 Details Description
Related parts for RWR89S4020FSS73
RES 5.1 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
KIT MOTOR MNT/WHEEL W/POS CONT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS W/PIN BOX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 15A TO262 datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DSUB 44 M CRIMP CLIN G HD ZINC datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS PNL MNT SKT datasheet.pdf