Vishay/Dale RWR89S4021FSS70
RWR89S4021FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S4021FSS70
Brief Description
RES 4.02K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S4021FSS70.pdf
Availability of RWR89S4021FSS70
QUANTITY
RWR89S4021FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S4021FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S4021FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S4021FSS70
Related LinksRWR89S4, RWR89S4021FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S4021FSS70 Details Description
Related parts for RWR89S4021FSS70
CONN JACKSCREW PLUG 34 POS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A SOT223 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.6V/3V 10MLF datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 8.8A 8-TSSOP datasheet.pdf
IC LINE DRIVER CPE ADSL 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 45MA 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 BLU/YEL/GRN DIFF datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf