Vishay/Dale RWR89S40R0FSRSL
RWR89S40R0FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S40R0FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 40 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S40R0FSRSL.pdf
Availability of RWR89S40R0FSRSL
QUANTITY
RWR89S40R0FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S40R0FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S40R0FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S40R0FSRSL
Related LinksRWR89S4, RWR89S40R0FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S40R0FSRSL Details Description
Related parts for RWR89S40R0FSRSL
TUBE PIPE CLIP NATURAL 4MM datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 40V 4SSOP SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
SNAP LATCH PLUNGER BLACK datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 240POS SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 480MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 100PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf