Vishay/Dale RWR89S40R2FPRSL
RWR89S40R2FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S40R2FPRSL
Brief Description
RES 40.2 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S40R2FPRSL.pdf
Availability of RWR89S40R2FPRSL
QUANTITY
RWR89S40R2FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S40R2FPRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S40R2FPRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S40R2FPRSL
Related LinksRWR89S4, RWR89S40R2FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S40R2FPRSL Details Description
Related parts for RWR89S40R2FPRSL
IC OPAMP DIFF 410MHZ RRO 8LFCSP datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
WIREWAY TOP OPENING 4X4" datasheet.pdf
IC FPGA 200K GATES 256KB 288-CSP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 35MA 46 OHM TH datasheet.pdf
CABLE FFC .5MM TYPE 1 6P 100MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.5V 0.25A 4WLCSP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf