Vishay/Dale RWR89S40R2FPS70
RWR89S40R2FPS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S40R2FPS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 40.2 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S40R2FPS70.pdf
Availability of RWR89S40R2FPS70
QUANTITY
RWR89S40R2FPS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S40R2FPS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S40R2FPS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S40R2FPS70
Related LinksRWR89S4, RWR89S40R2FPS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S40R2FPS70 Details Description
Related parts for RWR89S40R2FPS70
FERRITE BEAD 40MHZ .236 LENGTH datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
IC FIFO ASYNCH 1KX9 15NS 28SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
OPTO SENSOR PHOTO 5MM PNP L/D-ON datasheet.pdf
IC FPGA 552 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 410MW SOD123 datasheet.pdf