Vishay/Dale RWR89S4121FRBSL
RWR89S4121FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S4121FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.12K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S4121FRBSL.pdf
Availability of RWR89S4121FRBSL
QUANTITY
RWR89S4121FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S4121FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S4121FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.12k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S4121FRBSL
Related LinksRWR89S4, RWR89S4121FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S4121FRBSL Details Description
Related parts for RWR89S4121FRBSL
MOSFET N-CH 40V 162A D2PAK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
IC XDCP 100TAP 100K 3WIRE 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 51 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf