Vishay/Dale RWR89S41R2FSBSL
RWR89S41R2FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S41R2FSBSL
Brief Description
RES 41.2 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S41R2FSBSL.pdf
Availability of RWR89S41R2FSBSL
QUANTITY
RWR89S41R2FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S41R2FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S41R2FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)41.2
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S41R2FSBSL
Related LinksRWR89S4, RWR89S41R2FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S41R2FSBSL Details Description
Related parts for RWR89S41R2FSBSL
RES SMD 1.8K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 4POS SNGL TIN datasheet.pdf
CURRENT CLAMPS AC 5A 3 PACK datasheet.pdf
OSC XO 150.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP MICA 750PF 1% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADR 4POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
RES SMD 48.7KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 20HSOP datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALL MNT SKT datasheet.pdf