Vishay/Dale RWR89S41R2FSS70
RWR89S41R2FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S41R2FSS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 41.2 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S41R2FSS70.pdf
Availability of RWR89S41R2FSS70
QUANTITY
RWR89S41R2FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S41R2FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S41R2FSS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S41R2FSS70
Related LinksRWR89S4, RWR89S41R2FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S41R2FSS70 Details Description
Related parts for RWR89S41R2FSS70
KIT DEV BOARD FOR IGBT datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
IC UART FIFO 32B DUAL 48TQFP datasheet.pdf
RES 301 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 102 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 8.2NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf