Vishay/Dale RWR89S42R2FSRSL
RWR89S42R2FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S42R2FSRSL
Brief Description
RES 42.2 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S42R2FSRSL.pdf
Availability of RWR89S42R2FSRSL
QUANTITY
RWR89S42R2FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S42R2FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S42R2FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S42R2FSRSL
Related LinksRWR89S4, RWR89S42R2FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S42R2FSRSL Details Description
Related parts for RWR89S42R2FSRSL
CONN RECEPT RT ANG 50POS PCB datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK BST ADJ 0.8A 10MSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 10W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf