Vishay/Dale RWR89S45R3FRS73
RWR89S45R3FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S45R3FRS73
Brief Description
RES 45.3 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S45R3FRS73.pdf
Availability of RWR89S45R3FRS73
QUANTITY
RWR89S45R3FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S45R3FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S45R3FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)45.3
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S45R3FRS73
Related LinksRWR89S4, RWR89S45R3FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S45R3FRS73 Details Description
Related parts for RWR89S45R3FRS73
PIN BLK,15 POSN,AUTOWIRE datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO 16-TSSOP datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 600KSPS 28-VQFN datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
19P MTA156 ASSY ON TAPE LF datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf