Vishay/Dale RWR89S4750FRB12
RWR89S4750FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S4750FRB12
Brief Description
RES 475 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S4750FRB12.pdf
Availability of RWR89S4750FRB12
QUANTITY
RWR89S4750FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S4750FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S4750FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S4750FRB12
Related LinksRWR89S4, RWR89S4750FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S4750FRB12 Details Description
Related parts for RWR89S4750FRB12
CHOKE COMMON MODE 200 OHM SMD datasheet.pdf
IDC CABLE - AKR60H/AE60G/AKR60H datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
BOBBIN COIL FORMER ETD 44X22X15 datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf