Vishay/Dale RWR89S4750FRB12
RWR89S4750FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S4750FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 475 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S4750FRB12.pdf
Availability of RWR89S4750FRB12
QUANTITY
RWR89S4750FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S4750FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S4750FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S4750FRB12
Related LinksRWR89S4, RWR89S4750FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S4750FRB12 Details Description
Related parts for RWR89S4750FRB12
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON INDICATOR CLR datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 9MM VERT 20PPR datasheet.pdf
I-TRAC PWR 7R W/RT HDN PLUG RA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONTACT SOCKET SOLDER 20-22AWG datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HD 38999 187C 187#23 SKT RECP datasheet.pdf
60V P-channel enhancement mode MOSFET IC datasheet.pdf