Vishay/Dale RWR89S47R0FSRSL
RWR89S47R0FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S47R0FSRSL
Brief Description
RES 47 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S47R0FSRSL.pdf
Availability of RWR89S47R0FSRSL
QUANTITY
RWR89S47R0FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S47R0FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S47R0FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S47R0FSRSL
Related LinksRWR89S4, RWR89S47R0FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S47R0FSRSL Details Description
Related parts for RWR89S47R0FSRSL
CONN HEADER 3POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
RES 2.7M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DSUB PIN COAX CRMP STR 50O G50 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW SOD123 datasheet.pdf
OSC MEMS 64.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf