Vishay/Dale RWR89S47R0FSS70
RWR89S47R0FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S47R0FSS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S47R0FSS70.pdf
Availability of RWR89S47R0FSS70
QUANTITY
RWR89S47R0FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S47R0FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S47R0FSS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S47R0FSS70
Related LinksRWR89S4, RWR89S47R0FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S47R0FSS70 Details Description
Related parts for RWR89S47R0FSS70
CAP CER 0.15UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
TORX KEY SET W/STAND 7PC datasheet.pdf
CONN PLUG ASSY 3POS 14-18AWG YEL datasheet.pdf
IC FPGA 824 I/O 1152FCBGA datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 60.8MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 17 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
MICRO 51C S 8" WHT FLOAT NI datasheet.pdf