Vishay/Dale RWR89S48R7FRBSL
RWR89S48R7FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S48R7FRBSL
Brief Description
RES 48.7 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S48R7FRBSL.pdf
Availability of RWR89S48R7FRBSL
QUANTITY
RWR89S48R7FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S48R7FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S48R7FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)48.7
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S48R7FRBSL
Related LinksRWR89S4, RWR89S48R7FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S48R7FRBSL Details Description
Related parts for RWR89S48R7FRBSL
EVAL MOD FOR TPS60210 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT PARALLEL LP 48-LQFP datasheet.pdf
SOLID STATE 1PHASE 20A DIN 275V datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD DPDT 28TQFN datasheet.pdf
THERMAL TRANSFER PRINTER datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP CER 11PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
PCMCIA ASSY 3.3V datasheet.pdf
6800UF 350V 76X146MM 105C 5000H datasheet.pdf