Vishay/Dale RWR89S4990FRB12
RWR89S4990FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S4990FRB12
Brief Description
RES 499 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S4990FRB12.pdf
Availability of RWR89S4990FRB12
QUANTITY
RWR89S4990FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S4990FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S4990FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S4990FRB12
Related LinksRWR89S4, RWR89S4990FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S4990FRB12 Details Description
Related parts for RWR89S4990FRB12
SWITCH BASIC SPDT 3A 150GF datasheet.pdf
RES SMD 4.7M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE 550A 690V 1TN/110 AR UC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 143K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX LIN 5.0V LDO 8-SOIC datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS JAM NUT PIN datasheet.pdf