Vishay/Dale RWR89S4R00BSBSL
RWR89S4R00BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S4R00BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S4R00BSBSL.pdf
Availability of RWR89S4R00BSBSL
QUANTITY
RWR89S4R00BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S4R00BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S4R00BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S4R00BSBSL
Related LinksRWR89S4, RWR89S4R00BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S4R00BSBSL Details Description
Related parts for RWR89S4R00BSBSL
IC SWITCH SPDT SC70-6 datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .022-.034" .145" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
Connector Receptacle 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Bottom Entry datasheet.pdf