Vishay/Dale RWR89S4R12FRB12
RWR89S4R12FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S4R12FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.12 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S4R12FRB12.pdf
Availability of RWR89S4R12FRB12
QUANTITY
RWR89S4R12FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S4R12FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S4R12FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.12
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S4R12FRB12
Related LinksRWR89S4, RWR89S4R12FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S4R12FRB12 Details Description
Related parts for RWR89S4R12FRB12
MODULE POWER ENTRY FLANGE SW 6A datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 370MA 1.98 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE 10X38 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES 0.806 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
13+13 WAY F CRIMP W BACKSHELL datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 12.3VC SOT23 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 30MA SNT6A datasheet.pdf
MKP 3.3UF 5% 1250VDC DRAWING T4 datasheet.pdf