Vishay/Dale RWR89S4R53FSRSL
RWR89S4R53FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S4R53FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.53 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S4R53FSRSL.pdf
Availability of RWR89S4R53FSRSL
QUANTITY
RWR89S4R53FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S4R53FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S4R53FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.53
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S4R53FSRSL
Related LinksRWR89S4, RWR89S4R53FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S4R53FSRSL Details Description
Related parts for RWR89S4R53FSRSL
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ6 PG29 datasheet.pdf
INDICATOR 105-125 VAC NEON RED datasheet.pdf
SMARTSWITCH INT DEVELOPMNT KIT7D datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH PIN PLUNGER SPDT 16A datasheet.pdf
CONN RECEPT 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf