Vishay/Dale RWR89S4R70DSBSL
RWR89S4R70DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S4R70DSBSL
Brief Description
RES 4.7 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S4R70DSBSL.pdf
Availability of RWR89S4R70DSBSL
QUANTITY
RWR89S4R70DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S4R70DSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S4R70DSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±0.5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S4R70DSBSL
Related LinksRWR89S4, RWR89S4R70DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S4R70DSBSL Details Description
Related parts for RWR89S4R70DSBSL
FILTER CABLE/CLAMP 35 OHM 9MM datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 35VC SMC datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
BUZZER 16-28VDC 65-75DB PNL MNT datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 120POS DR LOW datasheet.pdf
38 KHZ THRU-HOLE datasheet.pdf