Vishay/Dale RWR89S4R99FSB12
RWR89S4R99FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S4R99FSB12
Brief Description
RES 4.99 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S4R99FSB12.pdf
Availability of RWR89S4R99FSB12
QUANTITY
RWR89S4R99FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S4R99FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S4R99FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S4R99FSB12
Related LinksRWR89S4, RWR89S4R99FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S4R99FSB12 Details Description
Related parts for RWR89S4R99FSB12
RES SMD 20K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED DOME GAP EMERALD GREEN RA datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
VARISTOR 354V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
RES 3.16M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 20HSOP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 400MA 350 MOHM datasheet.pdf
ROUND SPACER #10 NYLON 1/2" datasheet.pdf
CABLE PIPE LOCATOR datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADPTR 5.9V 7.08W datasheet.pdf