Vishay/Dale RWR89S4R99FSBSL
RWR89S4R99FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S4R99FSBSL
Brief Description
RES 4.99 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S4R99FSBSL.pdf
Availability of RWR89S4R99FSBSL
QUANTITY
RWR89S4R99FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S4R99FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S4R99FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S4R99FSBSL
Related LinksRWR89S4, RWR89S4R99FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S4R99FSBSL Details Description
Related parts for RWR89S4R99FSBSL
CONN RING TONGUE 6AWG #3/8 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/5V 0.6A 8TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 1.01K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 258 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 19VWM 30.8VC SMC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES SMD 505 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf